2019 Scholarship Recipients

Student High School Scholarship
Adong Akot North Star Emily Johnson Memorial; Vicki Bourg Memorial
Ghadah Al Qaysi Lincoln High Liberty First Credit Union All-Star
Sarah Al-Hify Leon Southeast Dave and Jane Firestone
Isaiah Alford Lincoln High Melvin Simpson Wrestling
Alicia Andersen Southeast James Derr
Alba Argueta Lincoln High Marilynn Larson Women in Science; Mary Koenig Goyette Encouragement
Colleen Arnold Lincoln High Bill Stephenson; Emily Johnson Swimmers; Sughroue Peterson Education
Josephina Bacon Northeast Evans; Shannon L. Drake Memorial
Rhoderick Beery Southwest Edupoint Partner-for-Life
Madisen Bell Southeast Dayna's Dream Big
LeeAaron Berks Lincoln High Native American; Ralph and Frances Ash Beechner
Vivian Berry Northeast Sarah Skean Memorial
Dorian Bobbett Northeast Cara Nickolaus Memorial
Thomas Brennan Northeast Mike Peterson Memorial
Chanci Buggi East Bryan Health Sciences; Richard and Verna Schwieger
Annie Bui Northeast Fleming, Wollen, Froher and Standley Real Estate; Lincoln Center Kiwanis Club
Noah Buss Southwest Doug Kaltenberger "Coach K"
John Bussen Southwest Liberty First Credit Union All-Star
Phoenix Kay Canby Southeast Native American
Joey Caruso Lincoln High Lincoln Center Kiwanis Club
Keara Castle Northeast Dr. Brad Paulson Memorial
Veronica Chapman East Lincoln Center Kiwanis Club
Riley Chase Northeast Robert O Ifland Eagle Scout; USMC Lt. Seth Pierce
Lexus Church Lincoln High Coach Al Schnabel
Zoe Coniglio Lincoln High YH/LHS Magnolia
Tatum Custer Northeast Liberty First Credit Union All-Star
Mariah Dondinger Lincoln High LHS Booster Club
Jacy Claire DuPont Southwest Lincoln Area Retired School Personnel; Sally G. and David S. Wysong
Madeline Elbracht Southeast Andrews/Lund; Lincoln Center Kiwanis Club
Amro Elimam Northeast Rev. Dr. Martin Luther King, Jr.
Athena Ellis Northeast George and Helen Thacker Memorial
Shaemon Hawk Erb East Native American
Nicole Fintel East Liberty First Credit Union All-Star
Wendy Forlemu Northeast Robert D. Carstens
Jillian Fougeron Southwest Rev. Dr. Martin Luther King, Jr.
Zachary Friend Southeast Randy Fleming
Brynn Fuelberth Southeast Bob Longe Memorial
Aila Ganic Southwest Bob Longe Memorial; Lincoln Center Kiwanis Club; Lt. Col. Paul Adams
Alejandro Gonzalez Lincoln High John and Geraldine Slama
Kate Gonzalez-Mireles North Star Rev. Dr. Martin Luther King, Jr.
Tariq Goode North Star Maxine Zietz
Ayaz Hasan Northeast Robert D. Carstens
Josiah Hein Lincoln High Wally McNaught
Matthew Ho North Star Lincoln Center Kiwanis Club
Thi Hoang Lincoln High Glenn and Alice Updegraft
Bouthaina Ibrahim Northeast Bob Longe Memorial
Usama Ismail North Star Robert and Burnita Den Hartog Family Technology
Selene Izaguirre East Lincoln East Paul and Anne Forch
Mary Rose Kaup Southeast Dr. William Weyhrauch Memorial
Matthew Keith Southwest Lincoln Machine
Jadyn Keller Northeast Willie Craft Memorial
Cole Kempcke Northeast Velma V. Snook Memorial Music
Jihad Khurmish Northeast Robert D. Carstens
Ben Kisicki Science Focus Program Michael Berg
Frankie Kohn Northeast Steve Westover Memorial
Cara Lechtenberger Southeast Thomas Christiansen
Kaw Lee Lincoln High Anne S. Buntain
Alexander McIntire Southwest Kerry Clark Memorial
Peyton Mickells East Lincoln Center Kiwanis Club
Sandra Montoya-Martinez Lincoln High Harley Bair; Rev. Dr. Martin Luther King, Jr.
Ivan Moreno Lincoln High Elsie Shandera Teague Nursing
Katie Nelsen Southeast Jennifer L. Dorsey Howley Memorial
Katherine Nepper East Lincoln Center Kiwanis Club; Rev. Dr. Martin Luther King, Jr.
Tyson Neukirch TCA Kidwell
Helen Newell Lincoln High Hugo Aspegren
Phuc Nguyen Lincoln High John Dennis Stubbs and Nancy Constantino Stubbs
Maisie Ohlrich East Myron and Marilyn Oehlerking
Aye Par Lincoln High Rev. Dr. Martin Luther King, Jr.
Maximillian Pearson Lincoln High Bob Longe Memorial
Monica Pester Lincoln High Rev. Dr. Martin Luther King, Jr.
Alexander Petty East Bob Longe Memorial
Tracey Pham Northeast Lincoln Center Kiwanis Club
Celisa Phillips Southwest ATO/LPS
Sam Province Southeast Liberty First Credit Union All-Star
Maggie Ramsay Science Focus Program Courtney Cusick
Lauren Reis Southeast Ralph "Bud" Cuca Memorial
Alexis Rieck Northeast Reeder-Mueller
Tyler Robertson Northeast Doug Kaltenberger "Coach K"
Vincent Roux Southwest Kawasaki
Madalyn Noelle Rushing Southwest Lincoln Area Retired School Personnel
Alyssah Shane East Jon Peterson East Singers
McKenzie Steiner Southwest Janeen A. Tuning Memorial
Kate Tadesse Lincoln High JoAnn Maxey
Hieu Tran Lincoln High Alden Johnson Family; Joshua D. Grimes
Angelina Tran Lincoln High Robert D. Carstens
Christine Trinh North Star Liberty First Credit Union All-Star
Kaylie Trumble North Star Bob Longe Memorial
Abby Volkmer East Andrea Baker Kabourek Cross Country
Addison Wanser Southeast Lincoln Center Kiwanis
Ryan Weyers Lincoln High LHS Booster Club
Zantiago Zollicoffer Lincoln High Rev. Dr. Martin Luther King, Jr.