2017 Inspire Award Winners

Newspaper article of winners here.           L Magazine article here.

Staff Award Winners
Chris Barnett Adams Elementary School
Melissa Weber-Arnold Arnold Elementary School
Betty Cary Beattie Elementary School
Kathy Simpson Belmont Elementary School
Darla Acton Brownell elementary School
Sally Thomsen Calvert Elementary School
Deb Maas Campbell Elementary School
John Baxa Cavett Elementary School
Bob Meyer Clinton Elementary School
Deb Keslar Eastridge Elementary School
Jeanine Scheele Elliot Elementary School
Becky Evans Everett Elementary School
Jayson Seip Fredstrom Elementary School
Dianna Thompson Hartley Elementary School
Tabitha Hill Hill Elementary School
Tammy Hanson Holmes Elementary
Kathy Stewart Humann Elementary School
Kathryn Hull Huntington Elementary School
Carie Miller Kahoa Elementary School
Allison Mattern (Greenwood) Kloefkorn Elementary School
Krista Wells Kooser Elementary School
Jackie Duryea Lakeview Elementary School
Susan Stone Maxey Elementary School
Georgia Bridges McPhee Elementary School
Martha Schwindt Meadowlane Elementary School
Kathy Weins Morely Elementary School
Gary Zellweger Norwood Park Elementary School
Marilyn Cruz Pershing Elementary School
Cristina Keen Prescott Elementary School
Kim Chmelka Pyrtle Elementary School
Vicki Fasnacht Randolph Elementary School
Diane Heard Riley Elementary School
Gay Wahlstrom Roper Elementary School
Terri Johnson Rousseau Elementary School
Mary Abebe Saratoga Elementary School
Jamie Cook Sheridan Elementary School
Amy Brugmann West Lincoln Elementary School
Tom Kramer Wysong Elementary
Shannon O'Neill-Gebers Zeman Elementary School
Bob Ruisinger Culler Middle School
Dick Marolf Dawes Middle School
Kathy Christiansen Goodrich Middle School
Kate Larson Irving Middle School
Michalla Schartz Lefler Middle School
Kathy Duhs Lux Middle School
Tracy Montgomery Mickle Middle School
Joyce Sohl Park Middle School
Sheena Rancourt Pound Middle School
Jessica Wehner Schoo Middle School
Rachelle Fanton Scott Middle School
Michaela Schleicher East High School
Yvonne Meyer Lincoln High School
Cindy Wilson North Star High School
Anthony Reda Northeast High School
Sara Danielson Southeast High School
Brandi Benson Southwest High School
Sally Hunt Arts and Humanities Focus
McKenzie Tisdale Bryan Community Focus
Leah Clark Don D. Sherrill Education Center
Ryan Rosenbaum Nuernberger Education Center
Emily Rose Seifferele Science Focus Program
Jenni Benson The Career Academy
Diana Wright Yankee Hill Focus Program
Student Award Recipients
Kai Sasaki Adams Elementary School
Korynne Boutin Arnold Elementary School
Tommy Worster Beattie Elementary School
Lena Kuku Belmont Elementary School
Kylie Throener Brownell Elementary School
Annastasia Scrivner Calvert Elementary School
Danya Al Deroubi Campbell Elementary School
Malayah Long Cavett Elementary School
Ali Aribi Clinton Elementary School
Keeley Smith Eastridge Elementary School
Andy Minh-Son Nguyen Elliot Elementary School
Emilia Montoya-Morales Everett Elementary School
Mia Sparr Fredstrom Elementary School
Jaziah Brown Hartley Elementary School
Maddax Moench Hill Elementary School
Maya Martinez Holmes Elementary
Ainsley Scott Humann Elementary School
Jadah Byron Huntington Elementary School
Michael Dirksen Kahoa Elementary School
Avery Juedes Kloefkorn Elementary School
Kyndle Woods Kooser Elementary School
Megan Waters Lakeview Elementary School
Lauren Mahoney Maxey Elementary School
Basmala Sheruza McPhee Elementary School
Toby Bernadt Meadow Lane Elementary
Ava Wirth Morley Elementary School
Jenna Helter Norwood Park Elementary School
Bailey Skeahan Pershing Elementary School
Natalie Carmichael Prescott Elementary School
Connor Johnson Pyrtle Elementary School
Ayanna Harris Randolph Elementary School
Tee Kaw Riley Elementary School
Shandy Faalii Roper Elementary School
Miley Green Rousseau Elementary School
Brandy Horton Saratoga Elementary School
Boston Mayer Sheridan Elementary School
Bryan Uribe Villegas West Lincoln Elementary School
Addison Treat Zeman Elementary School
Zahraa Al-Jabery Culler Middle School
Bakya Malloy Dawes Middle School
Sarah Omar Goodrich Middle School
Avery Lambert Irving Middle School
Grant Wehrman Lefler Middle School
Dylan Kimmerling Lux Middle School
Ahnysa Zuhairi Mickle Middle School
Abel Ue-Bari Park Middle School
Luke Birkett Pound Middle School
Myah Anderson Schoo Middle School
Kalli Kroeker Scott Middle School
Hanna Van Biber East High School
Jack Buchanan Lincoln High School
Husham Zaido North Star High School
Austin Gronewold Northeast High School
Fidan Ibrahimova Southeast High School
Maria Maxon Southwest High School
Reilly Stoddard Arts & Humanities Focus Program
Tatiana Hunt Bryan Community School
Gabriel Mungia Don D. Sherrill Education Center
Hannah Cook Science Focus Program
Kale Fountain Wysong Elementary
Tearra Anderson Yankee Hill
Lisbeth Zavala Flores The Career Academy